BORNEWA DÖNÜŞÜMÜ
ELSE
BORNEWA ELYAF

BORNEWA ELYAF

BORNEWA Elyafın üretimi için öncelikle tekstil ve hazır giyim işletmelerinde oluşan kullanılamayacak durumdaki kumaş kırpıntıları toplanır. Toplanan kırpıntılar kendi aralarında içerik, renk ve tiplerine göre ayrıştırılır ve ayrı ayrı depolanır. İplik sektöründeki yirmi beş yıllık tecrübemizi son teknoloji elyaf açma hatlarımız ile birleştirerek yüksek kalite elyaf üretimi gerçekleştirilir. Üretilen BORNEWA elyaf başta yüksek kalite ve geniş renk alternatiflerine sahip BONEWA iplik üretiminde olmak üzere; iplik, kumaş ve dokusuz yüzey üretimi yapan tüm sektörlerin hizmetine sunulur.


Fabrika Turu
BORNEWA ELYAF
BORNEWA İPLİK

BORNEWA İPLİK

Baştan sona en son teknoloji makine parkuruna sahip tesisimiz ile yirmi beş yıllık iplik üretim tecrübemiz harmanlanıp, entegre elyaf tesisimizde üretilen yüksek kalite renkli elyaflar kullanılarak son kullanıcıların taleplerine uygun geniş renk seçeneklerine sahip BORNEWA iplik üretilir.
BORNEWA İPLİK
ÜRÜNLERİMİZ

ÜRÜNLERİMİZ

1993 yılında open-end iplik tesisi ile tekstil sektörüne adım atan ELSE, 2003 yılında ring iplik ve örgü kumaş, 2007 yılında da iplik boya tesisini kurarak kırk iki bin metre kapalı alana sahip entegre bir tesis haline gelmiştir. Avrupa ve Amerika başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine yaptığı ihracatla ülke ekonomisine katkı sağlamıştır. Tekstil ürünleri, hayatımızın en temel ihtiyaçlarından başlayarak, pek çok alanında ihtiyaç duyulan malzemelerdir ve üretimleri de artarak devam etmektedir. Üretim süreçlerindeki çevresel etkileri azaltmak, doğaya atıldığında oluşacak sorunları engellemek gibi nedenlerle, geri dönüşüm, hem doğal hem de sentetik esaslı tekstil atıkları için en iyi çözüm yolu olarak görülmektedir. Tekstil üretimi sırasında ortaya çıkan kırpıntıların geri kazanımı dünya da önemli bir işlevi yerine getirmektedir.

ELSE olarak dünyada ki bu gelişime ayak uydurmak ve tekstil sektöründeki birikimimizi değerlendirmek amacı ile en son teknolojiye sahip rejenere elyaf ve iplik üretim tesisimizi 2018 yılında kurduk. Ürettiğimiz tüm renk ve karışımlar ürün kartelamızda gösterilmektedir. Ayrıca müşterilerimizin isteğine göre farklı renk ve karışımlar da üretilebilir.
ÜRÜNLERİMİZ
ÜRÜNLER ve KULLANIM ALANLARI

ÜRÜNLER ve KULLANIM ALANLARI

İplik Numarası Karışımlar Dokuma Triko Örme Çorap
Ne 4/1 %50 Recycled Cotton / %50 PES or Acrylic
→ %98 Recycled Cotton / %2 PES or Acrylic
     
Ne 8/1 %50 Recycled Cotton / %50 PES or Acrylic
→ %95 Recycled Cotton / %5 PES or Acrylic
     
Ne 12/1 %50 Recycled Cotton / %50 PES or Acrylic
→ %90 Recycled Cotton / %10 PES or Acrylic
Ne 16/1 %50 Recycled Cotton / %50 PES or Acrylic
→ %80 Recycled Cotton / %20 PES or Acrylic
 
Ne 18/1 %50 Recycled Cotton / %50 PES or Acrylic
→ %80 Recycled Cotton / %20 PES or Acrylic
 
Ne 20/1 %50 Recycled Cotton / %50 PES or Acrylic
→ %80 Recycled Cotton / %20 PES or Acrylic
 
Ne 20/2 %50 Recycled Cotton / %50 PES or Acrylic
→ %80 Recycled Cotton / %20 PES or Acrylic
     
Ne 24/1 %50 Recycled Cotton / %50 PES or Acrylic
→ %70 Recycled Cotton / %30 PES or Acrylic
 
Ne 28/1 %50 Recycled Cotton / %50 PES or Acrylic
→ %60 Recycled Cotton / %40 PES or Acrylic
 
Ne 30/1 %50 Recycled Cotton / %50 PES or Acrylic
→ %60 Recycled Cotton / %40 PES or Acrylic
 
Ne 30/2 %50 Recycled Cotton / %50 PES or Acrylic
→ %60 Recycled Cotton / %40 PES or Acrylic
   
Ne 30/3 %50 Recycled Cotton / %50 PES or Acrylic
→ %60 Recycled Cotton / %40 PES or Acrylic
     
Farklı iplik numaraları ve karışımlar istek üzerine üretilebilir
Galeri Büyük
Galeri Büyük

STANDARTLARIMIZ

  • KALİTE BELGELERİMİZ

MARKALAR

KALİTE POLİTİKAMIZ

KALİTE POLİTİKAMIZ

BORNEWA iplik kalitesi, üretim hattı boyunca OEKOTEX STANDART 100 sertifikası ile denetlenmektedir. USTERIZED laboratuvarımız ,son ürünün uluslararası standartlara uygunluğunu ölçümleyecek tüm cihaz ve donanımlara sahiptir. İplik üretiminde kullanılan COROLAB XQ teknolojisi de son noktada müşteriye kaliteyi servis etmeyi garanti eder.

Kalite politikamız; ELSE vizyonu doğrultusunda gelişen teknolojileri kullanarak, müşteri beklentilerini aşarak karşılayan güvenilir üretim yapmak ve geliştirmektir. Sürekli iyileştirme yaklaşımı doğrultusunda tüm süreçlerimizdeki verimliliğin uluslararası düzeyde rekabet edebilecek seviyeye yükseltilmesi, yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımların cesaretlendirilmesi, teknik ve davranışsal yetkinlikleri artıracak eğitimlerin gerçekleştirilmesidir. Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri ile bütünleşik bir şekilde örnek bir kuruluş olmak için tüm gücümüzle çalışırız.
KALİTE POLİTİKAMIZ
ÇEVRE DOSTU

ÇEVRE DOSTU

Her ne kadar çevre açısından en fazla sorun yaratan ham madde grubu sentetikler olarak görülse de, doğal lifler de çevre açısından çeşitli sorunlar oluşturmaktadır. Polyesterle birlikte en fazla üretilen ve tüketilen diğer lif olan pamuğun üretiminde kullanılan pestisitlerin yol açtığı çevresel zararlar (diğer yararlı organizmaların da ölmesi, balık ölümlerine yol açması, yer altı sularına sızması, vb), genetiği değiştirilmiş pamuk üretimi ve kimyasal esaslı gübre kullanımının yol açtığı çevresel etkiler gibi nedenlerle çevrecilerin yoğun tepkisini almaktadır. Doğada sentetiklere kıyasla çok daha kısa sürede bozunsa da, üretim sürecinin yol açtığı çevresel zararlar, artık pamuk lifinin "yeşil" imajını zedelemektedir. Sentetik lifler ise, petrol esaslı ürünlerden elde edilmesinin yol açtığı çevresel ve ekonomik sorunlara ilave olarak, doğada uzun süre yok olmaması nedeni ile katı tekstil atıkları içerisinde en ciddi sorunlara yol açan gruptur.

Çevre dostu olarak kabul gören rejenere (geri dönüşüm) elyaf ve iplik üretimi, tekstil atıklarını geri dönüştürerek çöp yakma ve çöp depolama alanlarının kullanımını azaltmaya yardımcı olur. Boyama işlemi gerektirmeyen prosesler sayesinde su kullanımını ve su kirliliğini azaltır. Örneğin, 1kg pamuk elde etmek için yaklaşık 11bin litre, 1kg ipliği boyamak için yaklaşık 130 litre suya ihtiyaç duyulur. Uyguladığımız geri dönüşüm prosesleri sayesinde günlük 267 milyon litre su sarfiyatı sağlanır.
ÇEVRE DOSTU

GÜNCEL

Bornewa markası ile ürettiğimiz rejenere ipliklerin büyük çoğunluğunu dünyanın bir çok ülkesine ihraç ediyoruz. İhracatımızı artırarak ülkemiz ekonomisine katkı sağlamak amacı ile yurt dışında ve yurt içinde fuarlara katılıyoruz. Katıldığımız fuarları ve firmamızla ilgili gelişmeleri güncel bölümünden takip edebilirsiniz.